Zöld gyepfelületek jótékony hatásai

Facebook
Twitter
E-mail

A PÁZSITOK LÉLEGEZZÜNK!

Induló blogunkkal első fejezetével szeretnénk egy teljesen más megvilágításba helyezni azt, hogy miért is érdemes az üde szép gyepfelületek megvalósítására törekednünk otthonunkban, illetve környezetünkben. Az egészséges egyöntetű gyep felületek környezetre gyakorolt előnyei olyan szélesek, hogy azt még felsorolni is nehéz. Megpróbálkozunk 9 pontban egy kicsit bővebben kifejteni miért is érdemes belevágni.

1.

A természetes pázsit és más zöld növények a fotoszintézisnek nevezett folyamat révén nagy mértékben javítják a levegő minőségét. A természetes pázsit nagyszerű módja annak, hogy felszívja a modern élet által termelt szén-dioxid egy részét.

2.

Hűti a föld felszínét. A gyep felhasználása a városi környezetben jelentősen alacsonyabb felszíni hőmérsékletet eredményezhet nyáron. A gyepfelület 10–14 Celsius fokkal hűvösebb lehet, mint a beton, vagy az aszfalt felülete, így csökkenti a környezet hőmérsékletét.

3.

A gyep gyökérzete tulajdonképpen szivacsként működik, amely heves esőzések esetén ideiglenesen tárolja a vizet, és segít megelőzni a lokális elárasztást.

4.

A gyep javítja a talaj szerkezetét baktériumok, gombák, szerves anyagok, és a nagyobb szervezetek, például a földigiliszták és az ízeltlábúak aktivitása révén. Mindez növeli a talaj porozitását és a víz beszivárgását, ezért a gyep és az alatti talaj olyan hatékonyan vezeti a vizet, hogy az esővíz a felső talajrétegeken át az alsóbb víztartó rétegekbe könnyebben tud átszivárogni.

5.

A gyep segíti az esővíz tisztítását, mivel a gyökértömeg és a mikrobák szűrőkként működnek, amelyek a szennyező anyagokat felfogják és lebontják. A víz áthalad a talajprofilon és segíti a talajvíz újratöltését, amely végül feltölti azokat a víztartó rétegeket, amelyek mélyebb rétegekben tárolódnak el.

6.

Friss levegővel lát el minket A gyep és fű felületek, a fák és az algák mögött a harmadik legfontosabb oxigénforrás a földön. Egy 15 m x 15 m – es területű gyep elég oxigént termel négy fős család számára minden nap. Gondoljunk abba bele, hogy egy hektár gyep menyi oxigént termel, brit tudósok megállapították, hogy 1 hektár zöld gyep felület több oxigént termel, mint egy hektár esőerdő.

7.

Szűrő és lebontó hatásmechanizmus A gáznemű szennyező anyagokat, például a nitrogén-oxidot, kén-dioxidot, szén-dioxid, hidrogén-fluoridot és peroxiacetil-nitrátot a fűlevelek abszorbeálják, és ártalmatlan alkotóelemeikre bontják le. A füvek a szálló port és egyéb lebegő szennyeződéseket is csapdába képesek ejteni, megkötni úgy, hogy közben a légkört is tisztítják. Ezt a port, szennyeződést, és akár a füstöt is a csapadék rá öblíti a talajba, ahol a szennyező anyagokat a talajbaktériumok apró szorgos munkával bontják azokat le.

8.

A tökéletes felület a szabadidőhöz és a sporthoz. Nincs jobb felület a szabadidő és a sport számára. A fű illata és hangulata nem utánozható semmivel. Mi jobb érzés, ha mezítláb sétálunk a fűben meleg nyári napon? A pihenés, a piknik, a sport és a játék tökéletes időtöltés egy gyeppel borított felületen.

9.

Javítja az egészséget és a jólétet a lélekre hat.
A ZÖLD TERÜLET BOLDOGABBÁ TESZ MINKET – EZ TÉNY!  HOGY EZT MIRE IS LEHET ALAPOZNI?

Tanulmányok kimutatták, hogy a zöldövezetben élő és dolgozó emberek kevésbé mutatják a depresszió és szorongás jeleit, nagyobb az élettel való elégedettségük. Megfigyelték továbbá, hogy amikor az emberek zöldebb területekre költöznek, a mentális jólét javulása azonnali és tartós pozitív irányba képes megváltozni az emberek életét.

VÉGSZÓKÉNT KELL AZ EMBERNEK ETTŐL TÖBB?