A gyönyörű szép és nem utolsó sorban tartós gyep létrehozásának titka a részletekben rejlik. Ebben a blogban szeretnénk részletesen kifejteni és megosztani a titkot hogyan kell helyesen gyepszőnyeget fektetni annak érdekében, hogy sok éven keresztül élvezhessük a szép zöld gyepfelületek jótékony hatásait.
1. Lépés
Talaj előkészítés, gyommentesítés:
Talaj csere:
Az egyik az hogyha nagyon terhet a talaj gyommal, és a talaj minősége sem kielégítő (nagyon köves, nagyon agyagos, rossz vízlevezetésű) akkor érdemes talaj cserét végezni 15-20 cm mélységben.
Talaj mechanikai megtisztítása:
A másik megoldás, ha talaj minősége megfelelő, de nem terhelt szennyeződéssel, a víz áteresztése is jó akkor megúszunk egy nagyobb költséget jelentő lépést, viszont, ha terület nagyon gyomos akkor azért az sem lesz kis feladat annak megtisztítása és megszüntetése. A gyommentesítésre is több módszer van, az első az, hogy mechanikusan eltávolítjuk a nagyobb gyomokat kihúzgáljuk, lekaszáljuk majd a talaj felásását követően szisztematikusan kiszedünk minden gyomot gyökerestől, időigényes feladat viszont a leg környezet bátrabb megoldás. A drasztikusabb gyomirtókkal történő kezelés sajnos szintén időigényes lehet, sokszor nem elég egy alkalommal elvégezni a permetezést, szükséges az ismétlés ez a művelet akár 3-4 hetet is igénybe vehet ezzel mindig számoljunk. Itt ez az a pont, amit szintén ne kapkodjunk el legyünk türelmesek és szisztematikusak.
Talaj-előkészítés:
A megtisztított terület után lazítsuk fel a talajt 15 cm mélységben, ezt megtehetjük ásóval, vagy egy rotációs kapával egyaránt. Legyen a talaj jó porhanyós, itt viszont arra ügyelnünk kell, hogy a talaj szerkezete ne legyen túl laza se, mert akkor a gyepszőnyeg lefektetése után a nagyon laza területeknél megsüllyedhet a talaj, és nem lesz szép egyenletes a gyep felülete. Ezt a problémát a finom tereprendezés előtt érdemes hengerrel kis mértékben átjárni hosszában, keresztben, átlóban, illetve locsolással szintén tudunk a talaj szerkezetén tömöríteni, ha szükséges.
2. Lépés
Öntözőrendszer elkészítése, tesztelése, próbája
Az öntözőrendszerekkel kapcsolatban néhány fontos irányelv:
- Mindig méretezzük az öntözőrendszert a víz bázishoz.
- Terveztessük meg szakemberrel a szórófejek kiosztását méretezését.
- Minden esetben próbáljuk ki az öntözőrendszert a gyepszőnyeg fektetés előtt (lefedettség ellenőrzésé, esetleges hibák kijavítása).
Az öntözőrendszerekről és azzal kapcsolatos szakmai dolgokról napestig tudnánk írni, van is fent az interneten rengeteg infó. Most viszont én főleg a gyepszőnyeg fektetést és annak minőségét nagyban befolyásoló, és az öntözőrendszer telepítést is érintő problémát bontottam ki.
Mindig kérdés az öntözőrendszerekkel kapcsolatban az, hogy mikor végezzük el az öntözőrendszer telepítését, a durva tereprendezés előtt, vagy utána, itt vannak viták sokszor minden szaki a saját igazát hajtja általában.
Az én véleményem a kérdéssel kapcsolatban a következő. A vállalkozásunk a szakmában több mint 15 éve foglalkozik öntözőrendszerekkel, parképítéssel és ahhoz kapcsolódó gyepszőnyeg fektetéssel. A tapasztalatom az, hogy mind a két megoldás jó lehet csak oda kell figyelni és betartani egy két munkafolyamatot
Öntözőrendszer telepítés talaj betöltés előtt:
A gyom mentesített, megtisztított, talajfeltöltés előtt is meg lehet csinálni az öntözőrendszer kiépítését. Előnyök: a csőrendszer beásásnál nem keveredik a felső gyep hordozó réteg az altalaj rossz minőségű talajával így az nem keveredik a jó minőségű gyep hordozó réteggel. Hátrányok: a szórófejek beállítását a gyep hordozó réteg betöltését követően újból be kell állítani a megfelelő szintre, illetve a talaj betöltésnél fokozottan vigyázni kell (gépi betöltés) arra, hogy a szórófejek és csővezetékek ne sérüljenek meg mechanikailag, sokszor a probléma csak akkor derül ki, amikor már le van fektetve a gyepszőnyeg és lehet bontani javítani.
Öntözőrendszer telepítés talaj betöltés után:
A másik út az, amikor a gyephordozó réteg már be van töltve. Előnyök: ebben az esetben a szórófejek szintre állítása könnyű, látjuk pontosan a gyephordozó talaj szintjét, és oda telepítjük a szórófejeket. Hátrányok: az öntözőrendszer csőhálózata általában 20-40 cm mélységben telepítjük, sajnos az ásás során nagyon nehéz szétválogatni a gyephordozó tiszta réteget és az altalajt, a betemetés során összekeveredik a kettő elegye és ez nem szerencsés, hiszen akkor miért is cseréltük ki a felső gyephordozó réteget. Javaslatom, meg kell próbálni szétválasztani az árok egyik szélére a felső betöltött földet termeljük ki, az árok másik oldalára pedig az alsóbb rétegeket, a betemetésnél pedig fordítva és ne felejtsük el az árkokat rétegek szerint tömöríteni.
3. Lépés
Gyephordozó réteg finom tereprendezése
A durva tereprendezést követően végezzük el a megfelelő finom tereprendezést gereblyével, simítóval, vagy akár egy léccel. Hozzunk létre egy olyan sima egyenes felületet, amelyre rá foglyuk helyezni a megvásárolt gyepszőnyeg tekercseket.
Ahogy a terület elkészült azután már ne terheljük munkagépekkel teherautóval mert a kerekek, illetve a gépek súlya olyan mértékben megtömörítheti a talajt, hogy ott vízlevezetési és gyökeresedési problémák léphetnek fel.
A gyepszőnyeg telepítés előtt egyenletesen juttassunk ki a STARTER típusú gyep trágyát (gyökérregeneráció elősegítése) 20- 25g/m2 mennyiségben, érdemes komplex környezetbarát gyept rágyát használni.
A gyep trágya kijuttatását követően, ha vakondhálót akarunk vagy szükséges lehelyezni a talajra, akkor azt most végezzük el ügyeljünk, hogy legalább 15-20 cm átfedés legyen az egymásra lehelyezést követően, ha kevés az átfedés a vakond elvtárs könnyedén kicselezhet minket és átfúrja magát az összeillesztéseknél.
4. Lépés
Gyepszőnyeg leszállításakor betartandó feladatok
A gyepszőnyeg megérkezéséhez kapcsolódó FONTOS! betartandó szabályok!
A leszállításra került gyepszőnyeg élő anyagnak minősül. Fontos feladatunk, hogy felhívjuk a vásárlóink figyelmét mindenkinek, hogy a minőség megtartása érdekében, az ebben a cikkben leírt feladatokat a saját érdekükben mindenki tartsa be.
Mire figyeljünk a gyepszőnyeg leszállítását követően:
- A szállítást tárolást lehetőleg raklapon végezzük
- A szállításkor, ha tudjuk válaszunk árnyékos területet a tárolásra, ha arra nincs lehetőség árnyékoljuk valamivel a gyepszőnyeget takarjuk le.
- Sok ügyfél tévesen meglocsolja a tárolt gyepszőnyeget, hogy az biztos jót tesz neki a nagy melegben, ez hibás döntés nem szabad meglocsolni a locsolás ebben az állapotban komoly károsodást okozhat.
- Nyáron nagy melegben a felszedéstől számítva mindösszesen 24 óra áll rendelkezésre, hogy a gyepszőnyeg a helyére kerüljön, tavasszal és ősszel ez az idő lehet 2-3 nap is.
- Kánikulában a gyepszőnyeg tekercs belsejébe a hőmérséklet óráról órára emelkedik, nagyon gyorsan elindulhatnak azok a folyamatok, amelyek olyan szinten károsítják a tekercseket hagy azok minősége és állaga használhatatlan pontot ér el és tönkremegy.
- Abban az esetben, ha mégis megcsúszik a fektetés akkor a fent említett szempontokat figyelembevéve (24 óránál ne tartsuk tovább feltekert állapotban) görgessük ki a tekercseket, majd azután locsoljuk meg, így ebben az állapotban több napot is nyerhetünk és így megóvjuk az értékes tekercseket a teljes pusztulástól.
5. Lépés
Gyepszőnyeg fektetés, hengerezés, öntözés
Nagyon fontos szabály, hogy csak akkor rendeljük le a gyepszőnyeget hogyha minden előkészületi munkafázist elvégeztünk. Amikor megérkezik a gyep abban a pillanatban el tudjuk kezdeni a behordást és a telepítést. Sokszor hiba, hogy nincs még minden teljesen előkészítve a terület és a gyepszőnyeg állaga az idő előre haladtával olyan mértékben megromlik, károsodik, hogy akár maradandó és visszafordíthatatlan károsodás éri.
A gyepszőnyeg mérete adatai:
- Méret: 0,5 m2=0,4 x 1,25 m
- Súly: kb. 10-12,5 kg, nedvességtől függően
- Vastagság: kb.15-20 mm
- Csomagolás: raklapon 40 m2/ raklap
A gyepszőnyeg fektetés lépései:
- Első lépésként szerzünk be pár darab 2-3 m – es lécet vagy osb lapot, hogy a területen a közlekedés a gyeptekercsek behordása, talicskázása ne okozzon a talajon maradandó nyom vályút, hepehupát.
- A fektetést megelőzően ügyeljünk arra, hogy a talaj száraz maximum föld nedves legyen.
- Ha nem volt gyeptrágya használva még a területen akkor most egyenletesen szórjuk ki a STARTER gyeptrágyánkat 20-25g/m2 mennyiségben a gyökeresedés elősegítése érdekében.
- A fektetést a területen mindig hátulról kifelé haladva kezdjük meg, lehetőleg szorosan egy más mellé illesszük a végeket és az oldalakat is, az első sor fektetését követően fektessük kötésben a tekercseket egy más mellé.
- Az íveket és az egyenes szakaszokat, ahol szükséges vágjuk egy éles késsel méretre.
- A fektetést és a méretre vágásokat követően hengerezzük meg a területet keresztben és hosszában egyaránt.
- Öntözzük be a gyep felületét a hengerezést követően egyenletesen, a beöntözés után ellenőrízük, hogy megfelelő mértékű volt-e az öntözésünk abban a formában, hogy a gyepszőnyeg szélét megemeljük és meggyőződünk arról, hogy jól átitatódott a talaj felső 10 cm – es rétege.
- A hengerezés 1-2 nap után megismételhető, hogy a megmaradt talajegyenetlenségek is eltűnjenek kisimuljanak.
- A következő napokban az időjárás figyelembevételével igény szerint végezzük az öntözést, ügyeljünk arra, hogy nehogy túl öntözzük a gyepet és ennek az ellenkezője is igaz, ne szárítsuk ki a gyepünket.
- A gyep használatára ügyeljünk, mindaddig amig a gyep gyökeresedési mélysége el nem éri a 10-15 cm mélységet addig ne terheljük, azt követően teljes mértékben használható igénybe vető a gyep. A legyökeresedés gyorsasága sok mindentől függ a hőmérséklet, talaj, gyeptrágya összetétel, öntözés, álltalában 1-2 hét alatt legyökeresedésnek be kell indulnia és a teljes használat a mi javaslatunk szerint 1-2 hónap rendszerint.