Gyepszőnyeg fektetési tanácsok, tippek

Facebook
Twitter
E-mail

A gyönyörű szép és nem utolsó sorban tartós gyep létrehozásának titka a részletekben rejlik. Ebben a blogban szeretnénk részletesen kifejteni és megosztani a titkot hogyan kell helyesen gyepszőnyeget fektetni annak érdekében, hogy sok éven keresztül élvezhessük a szép zöld gyepfelületek jótékony hatásait.

1. Lépés

Talaj előkészítés, gyommentesítés:

Az első lépés a leendő terület megtisztítása, nem lehet terhelt gyomnövényekkel, szennyezett talajjal törmelékkel, meg kell tisztítanunk el kell távolítanunk minden oda nem való dolgot ahhoz hogy a megfelelő minőségű talajszerkezetet tudjuk majd biztosítani. Sokan elnagyolják, elkapkodják ezt a munkafolyamatot, az igazság az, hogy sokan tapasztalat hiányából fakadóan hibázzák el, szánjuk rá az időt és a munkát. A gyepszőnyeg telepítés, ha mi magunk is végezzük el akkor is sok pénzbe kerül és a végeredmény nagyon nem mindegy. Mindenekelőtt először is távolítsuk el a talajból a köveket üvegdarabokat műanyag szennyeződéseket, mindent, ami a talaj felső szintjén látható egyértelműen. Azután a talaj gyom mentesítését kell megoldanunk erre a feladatra több megoldás is van.

Talaj csere:

Az egyik az hogyha nagyon terhet a talaj gyommal, és a talaj minősége sem kielégítő (nagyon köves, nagyon agyagos, rossz vízlevezetésű) akkor érdemes talaj cserét végezni 15-20 cm mélységben.

 

Talaj mechanikai megtisztítása:

A másik megoldás, ha talaj minősége megfelelő, de nem terhelt szennyeződéssel, a víz áteresztése is jó akkor megúszunk egy nagyobb költséget jelentő lépést, viszont, ha terület nagyon gyomos akkor azért az sem lesz kis feladat annak megtisztítása és megszüntetése. A gyommentesítésre is több módszer van, az első az, hogy mechanikusan eltávolítjuk a nagyobb gyomokat kihúzgáljuk, lekaszáljuk majd a talaj felásását követően szisztematikusan kiszedünk minden gyomot gyökerestől, időigényes feladat viszont a leg környezet bátrabb megoldás. A drasztikusabb gyomirtókkal történő kezelés sajnos szintén időigényes lehet, sokszor nem elég egy alkalommal elvégezni a permetezést, szükséges az ismétlés ez a művelet akár 3-4 hetet is igénybe vehet ezzel mindig számoljunk. Itt ez az a pont, amit szintén ne kapkodjunk el legyünk türelmesek és szisztematikusak.

 

Talaj-előkészítés:

A megtisztított terület után lazítsuk fel a talajt 15 cm mélységben, ezt megtehetjük ásóval, vagy egy rotációs kapával egyaránt. Legyen a talaj jó porhanyós, itt viszont arra ügyelnünk kell, hogy a talaj szerkezete ne legyen túl laza se, mert akkor a gyepszőnyeg lefektetése után a nagyon laza területeknél megsüllyedhet a talaj, és nem lesz szép egyenletes a gyep felülete. Ezt a problémát a finom tereprendezés előtt érdemes hengerrel kis mértékben átjárni hosszában, keresztben, átlóban, illetve locsolással szintén tudunk a talaj szerkezetén tömöríteni, ha szükséges.

2. Lépés

Öntözőrendszer elkészítése, tesztelése, próbája

Az öntözőrendszerekkel kapcsolatban néhány fontos irányelv:

A szakmában dolgozó szakemberek közt kétségtelen tény az, hogy az öntözőrendszereket mindenki szorgalmazza és javasolja. A lefektetett gyepszőnyeget öntözni öntözőrendszer nélkül nagyon nehéz feladat úgy, hogy az mindig top formában legyen szinte lehetetlen, nagyon kevés olyan ügyfélről tudok, aki hagyományos locsolási megoldásokkal hosszútávon meg tudta oldani az öntözést úgy, hogy a gyep állaga, üde szép és egészséges maradt.

Az öntözőrendszerekről és azzal kapcsolatos szakmai dolgokról napestig tudnánk írni, van is fent az interneten rengeteg infó. Most viszont én főleg a gyepszőnyeg fektetést és annak minőségét nagyban befolyásoló, és az öntözőrendszer telepítést is érintő problémát bontottam ki.

 

Mindig kérdés az öntözőrendszerekkel kapcsolatban az, hogy mikor végezzük el az öntözőrendszer telepítését, a durva tereprendezés előtt, vagy utána, itt vannak viták sokszor minden szaki a saját igazát hajtja általában.

Az én véleményem a kérdéssel kapcsolatban a következő. A vállalkozásunk a szakmában több mint 15 éve foglalkozik öntözőrendszerekkel, parképítéssel és ahhoz kapcsolódó gyepszőnyeg fektetéssel. A tapasztalatom az, hogy mind a két megoldás jó lehet csak oda kell figyelni és betartani egy két munkafolyamatot  

 

Öntözőrendszer telepítés talaj betöltés előtt:

A gyom mentesített, megtisztított, talajfeltöltés előtt is meg lehet csinálni az öntözőrendszer kiépítését. Előnyök: a csőrendszer beásásnál nem keveredik a felső gyep hordozó réteg az altalaj rossz minőségű talajával így az nem keveredik a jó minőségű gyep hordozó réteggel. Hátrányok: a szórófejek beállítását a gyep hordozó réteg betöltését követően újból be kell állítani a megfelelő szintre, illetve a talaj betöltésnél fokozottan vigyázni kell (gépi betöltés) arra, hogy a szórófejek és csővezetékek ne sérüljenek meg mechanikailag, sokszor a probléma csak akkor derül ki, amikor már le van fektetve a gyepszőnyeg és lehet bontani javítani.

 

Öntözőrendszer telepítés talaj betöltés után:

A másik út az, amikor a gyephordozó réteg már be van töltve. Előnyök: ebben az esetben a szórófejek szintre állítása könnyű, látjuk pontosan a gyephordozó talaj szintjét, és oda telepítjük a szórófejeket. Hátrányok: az öntözőrendszer csőhálózata általában 20-40 cm mélységben telepítjük, sajnos az ásás során nagyon nehéz szétválogatni a gyephordozó tiszta réteget és az altalajt, a betemetés során összekeveredik a kettő elegye és ez nem szerencsés, hiszen akkor miért is cseréltük ki a felső gyephordozó réteget. Javaslatom, meg kell próbálni szétválasztani az árok egyik szélére a felső betöltött földet termeljük ki, az árok másik oldalára pedig az alsóbb rétegeket, a betemetésnél pedig fordítva és ne felejtsük el az árkokat rétegek szerint tömöríteni.

3. Lépés

Gyephordozó réteg finom tereprendezése

A durva tereprendezést követően végezzük el a megfelelő finom tereprendezést gereblyével, simítóval, vagy akár egy léccel. Hozzunk létre egy olyan sima egyenes felületet, amelyre rá foglyuk helyezni a megvásárolt gyepszőnyeg tekercseket.

 

Ahogy a terület elkészült azután már ne terheljük munkagépekkel teherautóval mert a kerekek, illetve a gépek súlya olyan mértékben megtömörítheti a talajt, hogy ott vízlevezetési és gyökeresedési problémák léphetnek fel.  
A gyepszőnyeg telepítés előtt egyenletesen juttassunk ki a STARTER típusú gyep trágyát (gyökérregeneráció elősegítése) 20- 25g/m2 mennyiségben, érdemes komplex környezetbarát gyept rágyát használni.

A gyep trágya kijuttatását követően, ha vakondhálót akarunk vagy szükséges lehelyezni a talajra, akkor azt most végezzük el ügyeljünk, hogy legalább 15-20 cm átfedés legyen az egymásra lehelyezést követően, ha kevés az átfedés a vakond elvtárs könnyedén kicselezhet minket és átfúrja magát az összeillesztéseknél.

4. Lépés

Gyepszőnyeg leszállításakor betartandó feladatok

A gyepszőnyeg megérkezéséhez kapcsolódó FONTOS! betartandó szabályok!

A leszállításra került gyepszőnyeg élő anyagnak minősül. Fontos feladatunk, hogy felhívjuk a vásárlóink figyelmét mindenkinek, hogy a minőség megtartása érdekében, az ebben a cikkben leírt feladatokat a saját érdekükben mindenki tartsa be.

 

Mire figyeljünk a gyepszőnyeg leszállítását követően:

5. Lépés

Gyepszőnyeg fektetés, hengerezés, öntözés

Nagyon fontos szabály, hogy csak akkor rendeljük le a gyepszőnyeget hogyha minden előkészületi munkafázist elvégeztünk. Amikor megérkezik a gyep abban a pillanatban el tudjuk kezdeni a behordást és a telepítést. Sokszor hiba, hogy nincs még minden teljesen előkészítve a terület és a gyepszőnyeg állaga az idő előre haladtával olyan mértékben megromlik, károsodik, hogy akár maradandó és visszafordíthatatlan károsodás éri.

 

A gyepszőnyeg mérete adatai:

A gyepszőnyeg fektetés lépései: